بیوگرافیگوزمن /همه چیز درباره ال چاپو

«ال چاپو» قاچاقچی بزرگ مواد مخدر که در تدارک ساخت فیلم زندگی نامه خود بود، دستگیر شد.

به گزارش ایسنا، «خواکین گوزمن لویرا» معروف «ال چاپو» که رهبری یکی از بزرگترین و جنایتکارترین شبکه مواد مخدر دنیا را بر عهده دارد، در حالی که در تلاش بود برای ساخت فیلم زندگی نامه خود با چند تهیه کننده فیلم ارتباط برقرار کند، توسط نیروهای پلیس دستگیر شد.

براساس اعلام مسوولان کشور مکزیک‌، «ال چاپو» با بازیگران و تهیه کنندگانی برای تولید فیلم زندگی‌نامه خود وارد مذاکره شده بود اما هنوز از هویت این افراد اطلاعاتی در دست نیست.

وی پس از فرار از زندان در سال 2014 به فکر ساخت فیلم زندگی نامه خود افتاد و بنابر گزارش نیویورک تایمز از شش ماه پیش به افراد خود دستور داده بود مقدمات ساخت این فیلم را ایجاد کنند.

وی رهبر کارتل مواد مخدر «سینالوآ» از بزرگترین و پرنفوذترین شبکه‌های پخش مواد مخدر در جهان است و تاکنون در آمد خالص یک میلیارد دلاری را از این راه به جیب زده است. وی در ۲۲ فوریه ۲۰۱۴ طی یک عملیات مشترک بین تفنگداران دریایی مکزیک، اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا و اداره مارشال آمریکا، در هتل محل اقامتش بازداشت شد اما شامگاه شنبه ۱۱ ژوییه ۲۰۱۵ توانسته بود با حفر تونلی از زندان «آلتیپلانو» تا یک ساختمان نیمه‌ساز در مکزیکوسیتی از زندان فرار کند.

بیوگرافی و زندگیانامه کامل گوزمن و معنی لقبش

همه چیز درباره ال چاپوگوزمن

خواکین گوزمن لویرا (به اسپانیایی: Joaquín Guzmán Loera) ملقب به «اِل چاپو» (در اسپانیایی اصطلاحی به معنی کوتوله) قاچاقچیمکزیکی بزرگ مواد مخدر و رهبر کارتل سینالوآ بود. در سال ۲۰۰۳ و پس از دستگیری رقیبش «اوسیل کاردناس»، خواکین به بزرگترین تاجر مواد مخدر مکزیک تبدیل شد و طبق گفته‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا وی از قدرتمندترین رهبران گروه‌های جرایم سازمان‌یافته قاچاق عُمده مواد مخدر در جهان بود.

خواکین گوزمن لویرا بزرگترین و جنایتکارترین شبکه تجارت مواد مخدر در دنیا را اداره می‌کرد. مجله «فوربز» Forbesmagazine از وی به عنوان یکی از ۶۸ نفر از پر قدرت‌ترین افراد جهان نام برده است.

گفته می‌شود که کارتل «سینالوآ» در ۴۰ کشور مختلف (از کشورهای قاره آمریکا گرفته تا اروپای شرقی و استرالیا و ژاپن و ایتالیا و پرتغال و اسپانیا و آلمان و چندین کشور آفریقایی) فعالیت می‌کند و در واقع یک شرکت بین‌المللی است و علاوه بر تجارت مواد مخدری مانند کوکایین و ماریجوانا، در تولید و فروش مواد مخدر مصنوعی و شیمیایی نیز دست دارد.

در تاریخ ۲۱ فوریه ۲۰۱۴ میلادی، خواکین گوزمن طی عملیات مشترک اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا، پلیس فدرال مکزیک و کماندوهای نیروی دریایی مکزیک در هتلی در شهر ساحلی مازالتان در مکزیک به دام افتاد. وی با اتهامات متعددی در رابطه با قاچاق عُمده مواد مخدر به آمریکای شمالی و دیگر نقاط جهان روبروست و در صدر فهرست افراد تحت تعقیب در ایالات متحده آمریکا و مکزیک قرار داشت.

نخستین فراز از زندان

خواکین گوزمن در سال ۱۹۹۳ در گواتمالا دستگیر و تحویل مقامات مکزیکی شده بود. در آن زمان او به ۲۰ سال حبس محکوم شد و به یک زندان فوق امنیتی فرستاده شد، اما هشت سال بعد توانست با پنهان‌شدن در سبد لباس‌های چرکین، از زندان فرار کند.

گوسمان تا پیش از دستگیری در صدر فهرست افراد تحت تعقیب دولت مکزیک به شمار می‌رفت. دولت آمریکا متعهد شده بود به تمام کسانی که در رابطه با خواکین اطلاعاتی بدهند که موجب دستگیری یا مرگ وی شود؛ مبلغ ۵ میلیون دلار آمریکا جایزه پرداخت خواهد کرد. دولت مکزیک نیز متعهد شده بود تا مبلغ ۳۰ میلیون پزو به اشخاصی که اطلاعاتی در مورد وی بدهند، جایزه پرداخت کند.

دستگیری ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶

اگرچه که گوسمان برای مدت طولانی‌ای به شکل موفق توانسته بود مخفی بماند اما یکی از اعضای تیم حفاظت وی که دستگیر شده است اظهار داشت که اخیرا وی ریسک خارج شدن از محل اقامتش را می‌کرده. وی در ۲۲ فوریه ۲۰۱۴ و در سال ۶:۴۰ صبح در یک عملیات مشترک بین تفنگداران دریایی مکزیک، اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا و اداره مارشال آمریکا، در هتل محل اقامتش بازداشت شد.

چندی پیش از دستگیری، نیروی‌های نظامی مکزیک شروع به انجام عملیات‌های مختلفی برای دستگیری و تصرف مکان‌های متعلق به افراد نزدیک خواکین گوزمن کرده بودند. بنا به گزارش بخش انگلیسی شبکهٔ تله‌سور، وی شامگاه شنبه ۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۵ توانست از زندانی واقع در نزدیکی شهر تولوکا بگریزد. وی توانست با حفر تونلی از زندان آلتیپلانو تا یک ساختمان نیمه‌ساز در مکزیکوسیتی فرار کند. سه مقام ارشد زندان پس از فرار وی از کار اخراج شدند و ۳۰ نگهبان و مامور زندان تحت بازجویی قرار گرفتند.

پلیس و کارآگاهان مکزیکی اذعان کردند نقشه فرار اخیر وی از زندان فوق امنیتی مکزیک بسیار هوشمندانه طراحی شده بود. اطلاعات پلیس نشان می‌دهد خواگین از طریق در ورودی کوچکی در بخش حمام زندان توانسته وارد یک تونل زیرزمینی شود و از این راه فرار کند. وی ۲/۵ میلیون دلار برای اجرای نقشه فرارش پرداخت کرده است. پلیس می‌گوید: برای اجرای نقشه فرار، گوسمان از شش ماه پیش شروع به طراحی نقشه فرار از زندان کرده است، طراحی نقشه فرار ابتدا با خرید زمینی در ۱/۵ کیلومتری زندان شروع شد و زمین آن به وسیله مردی به نام «ال پاستور» خریداری شده است.

این ساختمان نیمه‌کاره رها شده بود تا نقشه فرار انجام شود ولی ال پاستور عنوان کرده که می‌خواست در این ساختمان داروخانه‌ای دایر کند اما همسایگان ادعا کردند که هرگز تغییر خاصی در ساخت ساختمان ندیده‌اند و تنها کارگران در آن مشغول به کار بوده‌اند. در حالی که به‌طور پنهانی از زندان تا داخل این ساختمان یک تونل زیرزمینی ساخته بودند و گوسمان از راه این تونل خود را به ساختمان نیمه‌کاره رسانده و موفق به فرار شده است. در ظاهر عده‌ای از کارگران از ماه‌ها پیش مشغول حفر کانال به بهانه لوله‌کشی به این ساختمان بوده‌اند اما گروهی هم از زیر ساختمان سرگرم حفاری برای ایجاد تونل تا پای دیوار زندان بوده‌اند تا نقشه فرار اجرا شود اما هرگز برنامه لوله‌کشی به ساختمان انجام نشد و گوسمان راه فرارش را فراهم کرد.

این قاچاقچی توانسته براحتی از طریق تونل زیرزمینی فرار کند که تاکنون با وجود جست‌وجوهای پلیس با هلیکوپتر هیچ ردی از وی یافت نشده است. وزیر کشور مکزیک اعلام کرده ال‌چاپو گوسمان با کمک نگهبانان زندان موفق به فرار شده است. طول تونل فرار گوسمان بیش از یک و نیم کیلومتر، ارتفاع آن ۱۷۰ سانتیمتر و عرض تونل ۸۰ سانتیمتر است. سراسر این تونل دارای کانال تهویه هوا و سیستم روشنایی نیز بوده است و وسایل خواب گوسمان در تونل را هم فراهم آورده بودند. برای پیدا کردن او جایزه ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دلاری تعیین شده بود اما سر انجام در روز هشتم ژانویه سال ۲۰۱۶ دستگیر شد.

توضیحی که بتواند به ما در رفع لینک خراب کمک بکند. مثلا چه کیفیتی و چه قسمتی از این سریال مشکل خرابی دارد.

تلگرام ته موویز