تا صحبت از سالاد می شود، خیلی ها یاد خرد کردن کمی خیار و گوجه فرنگی می افتند و احیانا کاهو را هم به فهرست شان اضافه می کنند؛ در حالی که می توان با استفاده از انواع سبزیجات تازه، سالادهای رنگارنگی تهیه کرد. در «سفره سالم» این هفته، موضوع از همین قرار است: سالاد کرفس و گردو، سالادی نسبتاً متفاوت. از مواد لازم و طرز تهیه اش گفته ایم تا اجزای این سالاد و خواص هریک از این اجزا….

● طرز تهیه

ساقه های جوان و تازه کرفس را به همراه برگ هایش خرد و با برگ های ریز شده کاهو مخلوط کنید. گردو را نیز کوبیده و به آنها بیفزایید. در ظرفی دیگر، ماست، جعفری خردشده، آب لیمو، نمک و فلفل را نیز با هم آمیخته و به سبزیجات تان اضافه کنید. به این ترتیب، سالادتان آماده می شود و می توانید تنها یا همراه غذای اصلی تان آن را میل کنید.

● مواد لازم (برای ۴ نفر)

کرفس/ ۴ لیوان/ ۳۵ کیلوکالری

کاهو/ ۲ لیوان/ ۵۰ کیلوکالری
جعفری/ یک سوم لیوان/ ۱۵ کیلوکالری

گردو/ ۸ عدد/ ۱۸۰ کیلوکالری
ماست چکیده/ نصف لیوان/ ۵۰ کیلوکالری

روغن زیتون/ ۲ قاشق غذاخوری/ ۱۸۰ کیلوکالری
آب لیمو/ ۲ قاشق غذاخوری/ صفر

نمک و فلفل سیاه/ به میزان دلخواه/ صفر
این سالاد دارای ۵۳۰ کیلوکالری انرژی است که در صورت تقسیم کردن اش بین ۴ نفر، میزان کالری دریافتی هر نفر ۱۲۰ کیلوکالری خواهد شد. البته همراه شدن این سالاد با سبزیجات دیگر مثل قارچ تازه و فلفل دلمه ای و یا سس مایونز میزان کالری دریافتی را حداقل ۵۰ کیلوکالری دیگر اضافه خواهد کرد.

● خواص کرفس

در این سبزی، ترکیبی به نام ۳ ان بوتیل فتیالید وجود دارد که تنظیم کننده هورمون کنترل کننده فشار خون است و به این ترتیب، عادت به خوردن این سبزی به حفظ فشارخون به خصوص در افرادی که به بیماری فشارخون دچارند، کمک می کند. علاوه بر این، ترکیبات فتالیدی دارای خاصیت دیورتیکی نیز بوده، بنابراین خوردن آن برای کسب آرامش اعصاب توصیه می شود. پس خوردن این سبزی برای ایجاد آرامش در افرادی که دایماً احساس اضطراب و استرس دارند، پیشنهاد شده و یک عادت غذایی مناسب تلقی می شود. از دیگر مواد مغذی موجود در کرفس می توان به بتاکاروتن یا همان پیش ساز ویتامین A و پتاسیم ماده معدنی که به تنظیم فشار خون کمک می کند، اشاره کرد. البته این سبزی یکی از سبزیجات کم کالری نیز بوده، به طوری که خوردن سه ساقه اش که وزنی معادل ۹۰ گرم را داشته باشد، می تواند تنها ۲۰ کیلوکالری به بدن برساند.

خواص کاهوکاهو از نظر میزان منیزیم به دلیل آنکه این ماده معدنی برای تولید کلروفیل یا همان رنگ سبز برگ گیاهان استفاده می شود، غنی است و خوردن اش می تواند تأمین کننده نیاز روزانه به این ماده معدنی باشد. لازم است همین جا اضافه کنیم که هر قدر رنگ برگ کاهو سبزتر باشد، منیزیم موجود در آن بیشتر است. حتماً می پرسید این ماده مغذی در بدن چه کارهایی انجام می دهد؟ باید بگوییم که منیزیم در تولید انرژی از منابع غذایی دریافت شده، تنظیم انقباض سلول های ماهیچه ای و قلب، گشاد کردن شریان های قلبی عروقی و نهایتاً شرکت در ساختمان استخوان ها و دندان ها به منظور استحکام آنها دخالت می کند.

حتماً شنیده اید که خوردن این سبزی برای رفع یبوست مناسب است، اما می دانید چرا؟ تمام دلایل متخصصان تغذیه در توصیه این سبزی به هنگام یبوست، آب فراوان و فیبر بالای آن است. به این ترتیب که ۹۶ درصد یک لیوان کاهوی خام خرد شده را که معادل یک واحد سبزی است، آب تشکیل می دهد، به طوری که این مقدار آب از میزان آب موجود در شیر نیز بیشتر است زیرا ۸۷ درصد یک لیوان شیر را آب تشکیل می دهد.

● خواص گردو
یکی از مغزهایی که از منابع ویتامین E به حساب می آید، گردو است. با خوردن هر ۶ عدد از این مغزه ۲ گرم از ۴ گرم نیاز در مردان و ۲ گرم از ۳ گرم نیاز زنان به این ویتامین تأمین می شود. البته این ماده غذایی به دلیل چربی ای که دارد باید میزان کالری اش در رژیم غذایی روزانه محاسبه شود زیرا در غیر این صورت چاقی حتمی خواهد بود. فراموش نکنید که هر دو عدد گردو یک واحد چربی به حساب آمده و معادل ۴۵ کیلوکالری انرژی دارد، پس این مقدار را در برنامه غذایی روزانه و انرژی ورودی تان در نظر بگیرید. علاوه بر اینها، گردو می تواند به دلیل ویتامین های گروه B که دارد، به خصوص ویتامین B۶ از علایم قاعدگی دردناک جلوگیری کرده، بنابراین خانم هایی که با نشانگان پیش قاعدگی روبه رو هستند، می توانند با خوردن این مغزه در این دوران از شدت علایم و دردهای شان بکاهند.

● کهنگی و ماندگی

این سالاد به دلیل اینکه به شکل مخلوط شده با ماست و سایر چاشنی هاست، زودتر شکل پلاسیده به خود گرفته و سبزی های به کار رفته در آن، آب خود را از دست می دهند. بنابراین یا به اندازه یک وعده آنها را تهیه کنید؛ یا اینکه سس به کار رفته را به همه سبزی ها نزنید و فقط در هر بار مصرف آنها را به سس یاد شده آغشته کنید.

● اگر اضافه وزن دارید
حتماً ماست تان از نوع کم چرب باشد و از مقدار گردوی کمتری استفاده کنید و به جای آن از سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، فلفل دلمه ای رنگی و هویج برای رنگین کردن سالادتان بهره ببرید. البته اگر می خواهید در شام آن را میل کنید، کمی لوبیای پخته و یا یک عدد تخم مرغ آب پز در سالادتان رنده کنید. به این ترتیب ارزش غذایی آن تکمیل تر خواهد شد.

● اگر فشار خون دارید

قبل از هر چیز از نمک کمتری استفاده کنید و با انواع پودر سبزیجات معطر مثل آویشن، نعناع و ریحان سالادتان را مزه دار کرده و به جای گردو، از سیب زمینی پخته و کمی کشمش استفاده کنید. البته اگر در وعده شام می خواهید آن را میل کنید یک لیوان آب گریپ فروت تازه را نیز از یاد نبرید.

توضیحی که بتواند به ما در رفع لینک خراب کمک بکند. مثلا چه کیفیتی و چه قسمتی از این سریال مشکل خرابی دارد.

تلگرام ته موویز